آخرین اطلاعیه ها
خانه / آموزشی و ایمنی خودرو / توصیه های رانندگی در روزهای بارانی
چاپ این مطلب چاپ این مطلب

توصیه های رانندگی در روزهای بارانی

توصیه های ایمنی:

 1. چراغ های ترمز عقب( چراغ خطر): این چراغ ها در هنگام ترمز روشن می شوند و نشان دهنده ی این هستند که اتومبیل در حال کاهش سرعت است و به راننده ی پشت سری اخطار می دهد که سرعت خود را کم کند.این نوع چراغ ها خیلی زود می سوزند، قیمت کمی هم دارند و عوض کردن آن ها راح است.. هر روز سعی کنید با گرفتن ترمز و کمک از یک همراه، از سالم بودن چراغ های ترمز اطمینان حاصل کنید.
 2. لنت ترمز+ روغن ترمز: از جمله مواردی که باید حتماً مورد توجه قرار گیرد! اگر هنگام گرفتن ترمز، صدای جیغ خفیفی (مثل کشیدن سوهان به آهن) شنیدید و بیشتر از مدت زمان مقرر، توقف اتومبیل شما طول کشید، باید لنت ها را عوض کنید.
 3. برف پاک کن: اگر شیشه را خوب تمیز نمی کند باید تیغه های آن عوض شود.
 4. لاستیک ها: لاستیک های اتومبیل مخصوصاً لاستیک های جلو نباید ساییده و بدون آج باشند. در غیر این صورت هنگام گرفتن ترمز و یا چرخش به طرفین، لیز خورده و از مسیر خارج می شوید و امکان بروز حادثه افزایش می یابد.
 5. بخاری: این مورد برای زدودن بخار درون اتومبیل از پنجره ها بسیار ضروری است و دید کافی برای شما ایجاد می کند. اگر بخاری اتومبیل شما گرم نمی کند، حتماً آن را سرویس کنید. به یاد داشته باشید تا خوب نبینید، نمی توانید رانندگی ایمنی داشته باشید.
 6. چراغ های مه شکن طرفین: برای رانندگی در روزهای مه گرفته ضروری است.
 7. دنده معکوس در هنگام ترمز: وقتی در جاده های خیس رانندگی می کنید، در صورتی که سرعت شما بالا باشد، در هنگام ترمز از دنده معکوس نیز جهت توقف هر چه بهتر اتومبیل استفاده کنید.
 8. رعایت فاصله ایمنی: در روزهای بارانی سعی کنید حداقل ۴ ثانیه با اتومبیل جلویی فاصله زمانی داشته باشید.یعنی دو برابر فاصله ی در روزهای معمولی.
 9. مسیر حرکت: در روزهایی که هوا خراب است، از حرکت در لاین سبقت خودداری کنید. در لاین وسط برانید که امکان بروز حادثه کاهش یابد. همچنین پشت سر اتومبیل هایی حرکت کنید که چراغ ترمز سالمی دارند. این مورد را حتماً رعایت کنید!
 10. روشن کردن چراغ ها در روز: اگر هوا مه گرفته ست و باران شدیدی می بارد، چراغ های مه شکن را روشن کنید تا اتومبیل های دیگر شما را بهتر ببینند.
 11. ترک خساست: از بکار انداختن برف پاک کن ها و یا قرار دادن آنها بر روی دور متوسط خود داری نکنید. برخی افراد تصور می کنند موتور برف پاک کن ها صدمه می بیند و بهمین دلیل در روزهای بارانی فقط از حالت اتومات استفاده می کنند . برف پاک کن برای تمیز کردن شیشه است و اگر قرار بر خراب شدن آن بود، در اتومبیل تعبیه نمیشد!
 12. حرکت با سرعت مناسب: در روزهای بارانی زیر ۸۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کنید.
 13. ترمز پیوسته: از ترمز ناگهانی بپرهیزید و پیوسته ترمز کنید تا اتومبیل لیز نخورد. این امر برای اتومبیل های فاقد ترمز ABS اهمیت بیشتری دارد.

چند توصیه فرهنگی:

 1. مراقب عابران پیاده باشید و به آنها برای عبور از خط عابر پیاده راه بدهید.
 2. اگر افراد موجهی در گوشه خیابان هستند، آنها را تا مسیری برسانید.( البته بهتر است برای رعایت ایمنی از این کار تا حد امکان خود داری کنید. ولی نه همیشه).
 3. از عبور از محل های تجمع آب که امکان پاشش به عابران پیاده را دارد خودداری کنید و یا با سرعت کم از آن محل عبور کنید.
 4. تا جایی که می توانید به اتومبیل های دیگر راه بدهید و لجبازی نکنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد