آخرین اطلاعیه ها
خانه / آموزشی و ایمنی خودرو / چگونه راننده خوبی باشیم؟
چاپ این مطلب چاپ این مطلب

چگونه راننده خوبی باشیم؟

 1. یادآوری قوانین: کتاب آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی ار دوباره مرور کنید تا مواردی را که ممکن است فراموش کرده باشید، به یاد آورید. علاوه بر این ممکن است در گذشته به خیلی از نکته های این کتاب توجه کافی نداشته اید و از کنار آنها به سادگی گذشته اید. بد نیست مجددا و این بار به صورت دقیق کتاب را مطالعه کنید و مطالب آن را فراگیرید.
 1. عصبی نشوید: عصبانی شدن در هنگام رانندگی و یا رانندگی در حالتی که کنترل مناسبی بر روی اعصاب خود ندارید بسیار خطرناک است و تنها شرایط را برای شما بدتر می کند. رانندگی با اعصاب راحت باعث کاهش اشتباهات شما شده و در صورت بروز حوادث جاده ای قدرت عکس العمل بهتری به شما می دهد. فکر و خیال را کنار بگذارید و تمرکز خود را بر روی رانندگی بگذارید. مهم نیست راننده جلویی آهسته رانندگی می کند یا جلوی شما ویراژ می دهد و یا راننده پشت سر برای شما چراغ می زند! شما راحت و روان رانندگی کنید و بگذارید خطر از سر شما دور شود. مطمئن باشید با عکس العملی که خلاف اصول رانندگی باشد، هیچ راننده ای ادب نمی شود! بلکه تنها اعصاب خود را بهم می ریزید و آسایش را از سایر افراد درون خودرو سلب می کنید. پس در چنین مواقعی آرامش خود را حفظ کرده و به مسیر ادامه دهید. بد نیست که موزیک ملایمی را هم پخش کنید تا ذهن شما کمی آرام بگیرد.

 

 1. خواب کافی داشته باشید: اگر خوب نخوابید و خسته باشید، قدرت واکنش خود را از دست خواهید داد و نمی توانید فاصله ها، موانع خارجی، عابران پیاده و علائم رانندگی را تشخیص دهید. به علاوه ممکن است با این فکر که” تنهایک ثانیه پلک خود را می بندم و بعد باز می کنم” بخواهید خستگی خود را برطرف سازید؛ غافل از اینکه پس از آنکه چشم شما به این قضیه عادت کرد، یک ثانیه به دو ثانیه و بیشتر تبدیل شده و شما در حالت خواب به رانندگی ادامه می دهید. حتی اگر چشمتان نیمه باز باشد! عواقب این نوع رانندگی مشخص است.  پس خوب بخوابید تا خوب رانندگی کنید.
 1. وسعت دید خود را افزایش دهید:

3

همیشه سعی کنید تمام شیشه های اتومبیل تمیز باشند تا دید خوبی از تمامی جهات داشته باشید. به علاوه هیچ چیزی را از آینه اتومبیل آویزان نکنید. همچنین از قرار دادن عروسک یا کاغذ” فروشی! لطفاً با شماره … تماس بگیرید” در شیشه عقب خود داری کنید. چرا که زاویه دید شما را حداقل ۲۵% کاهش می دهد و این به معنای از دست دادن امنیت رانندگی است.

 

 1. پیوسته تمرین کنید: تمرین رانندگی در شرایط مختلف، مهارت رانندگی شما را به تدریج افزایش خواهد داد و باعث بالا رفتن اعتماد به نفس شما می شود. به شرط آنکه ملزومات رانندگی در آن شرایط را فراهم کنید. مثلا اگر قصد رانندگی در شرایط برفی را دارید، باید از سالم بودن لاستیک ها، داشتن زنجیر چرخ و ضد یخ، سالم بودن ترمز و غیره اطمینان حاصل کنید و سپس اقدام به رانندگی کنید.
 1. رفتار سایر اتومبیل ها را پیش بینی کنید: همیشه به این فکر کنید که سایر اتومبیل ها ممکن است چگونه رفتار کنند؟ همیشه تلاش کنید دوثانیه جلوتر از خود را پیش بینی کنید. به عنوان مثال اگر اتومبیل جلویی در مسیر مستقیم با اینکه اتومبیلی جلوی آن نیست در حال ترمز کردن و کم کردن سرعت است، احتمالاً یا با مانعی روبرو شده،  نقص فنی دارد و یا بدون زدن راهنما قصد گردش به چپ یا راست را دارد. بنابراین با پیش بینی حرکت وی از بروز تصادف جلوگیری کنید و عجله نکنید!

 

 1. به سرنشینان اتومبیل خود تذکر دهید:

2

اگر در هنگام رانندگی سرنشینان خودرو برای شما مزاحمت ایجاد می کنند و با سر و صدا یا حرکات اضافی حواس شما را پرت می کنند، از آنها بخواهید که باعث برهم خوردن تمرکز شما نشوند و در سر جای خود آرام بنشینند. هیچ نیازی نیست برای صحبت کردن با نفرات پشت سری از آینه آنها را نگاه کنید و یا به سمت راست برگشته و سرنشین سمت شاگرد را ببینید و با وی چشم در چشم صحبت کنید(عادت بدی که متاسفانه بیشتر رانندگان ما دارند)!!! شما در حال رانندگی هستید و باید همه حواستان رو به جلو باشد.

 1. از حرکات ناگهانی خودداری کنید: اگر قصد گردش به سمت راست یا چپ را دارید، راهنما بزنید و هنگامیکه مطمئن شدید مسیر عبوری ایمن است، به گردش ادامه دهید. رانندگانی که برای انجام حرکات ساده از رفتارهای نامعقولانه همچون گردش با سرعت زیاد و کشیدن ترمز دستی استفاده می کنند، ایمنی خود و دیگر استفاده کنندگان جاده را به خطر می اندازند. هیچ جای تعجبی ندارد که اتومبیل آنها همیشه جای خوردگی و تصادف داشته باشد!

 

 1. وضعیت آب و هوا را پیش بینی کنید: در شرایط جوی نامناسب رانندگی نکنید. برای اطلاع از شرایط جوی همیشه اخبار پیش بینی وضع آب و هوا را دنبال کنید.
 1. خودنمایی نکنید: با انجام حرکات نمایشی تنها نشان می دهید که به مهارت های رانندگی خود ایمان ندارید و در واقع بلد نیستید قوانین را رعایت کنید. خیلی مهم است که شعور رانندگی را حفظ کنیم و فرهنگ رانندگی ایمن را رعایت کنیم.

 

 1. یکنواخت رانندگی کنید: رانندگان حرفه ای ممکن است هنگامیکه با رانندگان تازه کار یا رانندگانی که در مسیری خلوت با سرعت کم رانندگی می کنند مواجه شوند، از آنها سبقت بگیرند. در چنین شرایطی تنها یک قانون وجود دارد: سنجش همه شرایط.

برای سبقت گرفتن درنگ نکنید و آن را انجام دهید. سایر رانندگان ممکن است سرعت خود را کم کنند یا به کنار بروند تا شما عبور کنید. اما اگر به قدرت موتور خود اطمینان ندارید و در سبقت گرفتن شک دارید، آن را فراموش کنید و به مسیر مستقیم ادامه دهید. زیرا سرعت رفتن و ترمز کردن مداوم بدون آنکه بتوانید سبقت بگیرید تنها باعث گیج شدن سایر رانندگان خواهد شد.

 1. اطلاعات کاملی از اتومبیل خود داشته باشید: ابعاد اتومبیل، حداکثر سرعت و توان اتومبیل، قدرت مانور، قدرت ترمزها و امکانات جانبی اتومبیل همگی از مواردی هستند که در رانندگی بهتر و ایم به شما کمک می کنند. به خصوص درک ابعاد و فاصله های اتومبیل. به عنوان مثال در هنگام عبور از کوچه های تنگ و باریک اگر بدانید که فاصله اتومبیل شما از طرفین چقدر است( با استفاده تنظیم آینه ها)، می توانید به راحتی از آن مسیر عبور کنید.
 1. مراقب کامیون ها و تریلرهای سنگین باشید:

Capture

به یاد داشته باشید که تریلرها و انواع کامبون ها دارای قدرت مانور بالایی هستند و می توانند در هر مسیری گردش کنند. اما در عین حال به سختی ترمز می کنند و متوقف می شوند. به علاوه بیشتر این اتومبیل ها دارای سرعتی بالاتر از ۱۷۰km/h هستند و شتاب آنها بیشتر از اتومبیل شماست. بنابراین در هنگام مواجه شدن با چنین اتومبیل هایی هرگز فکر نکنید که خواهند ایستاد یا هوای شما را خواهند داشت. پس ریسک نکنید و به آنها اجازه عبور دهید و از مسیر حرکتشان کنار بروید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد